detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Tekstil mühendisi açığı yaşanabilir.

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal,
bu yıl üniversitelere girişte tekstil mühendisliği kontenjanının yarıya yarıya azalarak, ülke genelinde 385'e düştüğünü, gelecekte sektör açısından bu alanda bir sıkıntı yaşanacağını söyledi.

 Tekstil ve Hazır Giyim sektöründe toplam 2.5 milyon kişinin istihdam edildiğini tahmin ediyoruz. Son yılın tekstil ve hazır giyim sektöründe ihracat rakamlarına baktığımızda 30 milyar doları aştığımızı görüyoruz. Her yıl kendi içinde %10-%15 arası büyüyen ve iç piyasa dinamiği ile birlikte 45 milyar dolar civarında tahmin edilen boyutta bir sektörün sorunlarıda kendisi gibi büyük oluyor. 2023 e doğru 70 milyar dolarlık ihracat hedefi ile 10 yıl sonra 100 milyara doğru giden dev bir sektörde istihdamında artacağını düşünürsek, teknik personel ihtiyacı daha da artacaktır.

 Sektörün ihtiyacı olan nitelikli personel talebini karşılayamayan meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve üniversitelerin durumunu gelecek dönemde belki zora sokacak bir konuyu tartışmaya açmamız gerekiyor. 2014 yılı üniversite tercihlerini yapan öğrencilerimiz, tekstil mühendisliğindeki kontenjanın neredeyse yarı yarıya düşürüldüğünü belki fark etmemiş olabilirler. Türkiye genelinde tekstil mühendisliği bölümü kontenjanı 385 e indirilmiştir. Bu kontenjan ışığında her yıl mezun olup mesleğine yönelecek olan tahmin ettiğimiz 50-60 öğrenci, bu dev sektörü nasıl geleceğe taşıyacak ? Son yıllarda Türkiye genelinde mühendislik bölümlerine olan teveccühün azaldığını biliyoruz, ancak bir sanayi toplumu olan Türkiye de , özellikle de tekstil ve hazır giyim sektöründe daha fazla mühendise ihtiyaç vardır. Özellikle ArGe ve inovasyonda iddialı olabilmemiz için sadece güçlü mühendislik kadrolarına değil, yüksek lisans sahibi ve doktoralı mühendislerin sayısını arttırmamız lazım. Firmalarımızın geleceği için yüksek nitelikli ArGe personeli istihdamının ve bu personelin eğitimlerini sürdürmeleri ve geliştirmeleri için destek programları hazırlamak zorundayız.

 

“2013 ve 2014 yılında sektörün kümelendiği illerden mezun olan tekstil mühendisleri kapışıldı !”

 Bu anlamda bu yıl itibariyle dikkati çekecek olursa, tekstil mühendisliği bölümüne olan talebin artacağı ve puanların yükseleceğini tahmin ediyoruz. Bu tahmini bilgiler ışığında 2023 e doğru 4 milyon civarında bir istihdami umarken, bu istihdam ordusuna ihtiyacın çok altında mühendis seviyesinde personel katılacak.

2014 yılı Türkiye geneli üniversiteler ve kontenjan sayıları aşağıdadır.

 

Bartın Üniversitesi:10
Çukurova Ünşiversitesi:40
Erciyes Üniversitesi:30
Gaziantep Üniversitesi:55
Aydın Üniversitesi:30
İst. Tekn. Üniversitesi: 60
Namık Kemal Üniversitesi:30
Pamukkale Üniversitesi:40
Uludağ Üniversitesi:70
Uşak Üniversitesi: 10
Süleyman Demirel Üniversitesi:10

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week