detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
DETGİS, İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesinde

Geleceği hayal ediyorlar

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Denizli İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileriyle bir araya geldiler.

DETGİS, daha önce ki Teknik ve Meslek Lisesi ziyaretleriyle kalifiye eleman ihtiyacının önemini kamuoyuna duyururken aynı zaman da okul ziyaretleriyle de öğrencilere Tekstil Sektörünün ihtiyaçlarını ve bilhassa Teknik ve Meslek Lisesi çıkışlı çalışan ihtiyacını öğrencilere gerçek rakamsal ifadelerle açıklıyor.
İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesinde yapılan seminere de öğrencilerin ilgisi yoğundu. Okul Müdürü Perihan Ertan, DETGİS Yönetim Kurulu Başkanı İsa Dal, DETGİS Yönetim Kurulu Üyelerinden Vildan Çaputçu ve Mustafa Koltuksuz, gerçekleşen seminerde, son zamanlarda popüler olan bazı bölümlerin ileride iş hayatına geçişte sıkıntı yaratabileceğinden bahsederken, Moda & Tasarım, Hazır Giyim gibi bölümlerinse hiçbir zaman sona ermeyeceğinin altını çizdiler. Seminere katılan DETGİS Y.K Üyesi Vildan Çaputcu; öğrencilere tasarım yapmamanın ve hayal kurmanın püf noktalarını anlatırken, aynı zaman da işin eğlenceli ve yüksek gelirinden de bahsetti. Çaputçu, ‘’Ben hayal kuruyorum, ardından o hayal kâğıda dökülüyor sonra da kumaşa bürünüyor. Okul zamanları en iyi değerlendireceğiniz yıllar. Hayal kurmanın, araştırmanın, gezmenin ve fotoğrafik zekanın tasarımda önemi çok büyük. İnsanların yemek içmek gibi ana ihtiyaçlarından biri olan giyinmek de hiçbir zaman sona ermeyecek bir konu. Sizler Tekstil denince sadece konfeksiyon da vardiyalı çalışan büyüklerinizi düşünmeyin, yeni bir ürün tasarlamak, sanat yapabilmek, modaya uygun hayal kurup olmayan bir modeli ortaya koymak ve bu modelle normalin üzerinde gelir elde etmek çok zor şeyler değil’’ dedi. Kız öğrencilerin oldukça ilgisini çeken konu üzerine DETGİS Y.K Başkanı İsa Dal ‘’10 yıl önce tekstil batacak diyenlerin hiç biri şuan yok, bizler işimize inandık ve bugünlere geldik. STK olarak da yoğun programlarımızla Sektörümüz için hizmet ediyoruz. Sizler gerçekten geleceğin tasarımcıları, patronlarısınız’’ dedi. 2200 yıllık geçmişe sahip tekstil sektörünün günümüzde tüm sektörler içinde %30’a yakın istihdam oranına sahip olduğunu vurgulayan Dal, Denizli’nin ihracat gelirinin %50’si tekstil ürünlerinden elde edilmektedir. Bugün dünyada satılan 3 bornozdan 2 si Denizli’de üretiliyorsa, bunda Denizlili çalışkan ve fedakâr tekstil sektörü mensuplarının payı çok büyüktür dedi.
Seminerde söz alan DETGİS Y.K Üyelerinden Mustafa Koltuksuz, birkaç yıl öncesine kadar çalışan her 70 kişiden 10’u tekstil de çalışıyorken, şimdi her 60 kişiden 10’unun tekstilde görev aldığını belirtti. Koltuksuz, bu durumun Denizli de Tekstilin gerçekten büyüdüğünü ifade ettiğini, kendi işletmesinde de ilk tercihinin Teknik Meslek Liseleri ve Meslek Yüksek Okulu ile Lisans mezunu olan başvuruların öncelikli tercih edildiğinin altını çizdi.

Ayrıca Müdür Ertan, okullarında teknik açıdan her imkânın bulunduğunu ve öğrencilerin tercihlerinin ne yönde olursa olsun bunu karşılayabilecek kapasitede olduklarını ifade etti.

Son teknoloji ürünlerle eğitim alıyorlar
Seminer için okula gelen DETGİS Y.K Üyeleri eğitim alanlarını da gezme fırsatı buldu. Sınıflardan birinde, Denizli de birçok işletmede bile bulunmayan ve özellikle tasarımda tercih edilen Mini Mac bilgisayar ve yazılımların kullanıldığını gören DETGİS Y.K Başkanı İsa Dal, İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri çok şanslı, grafik çalışmalarını ve hayallerini son teknoloji ürünleriyle ortaya koyma fırsatı buluyorlar, açıkçası bu teknolojiyi burada görmek bizleri çok şaşırttı ve sevindirdi. Geleceğin modacıları bu alt yapı ile bu sıralarda yetişiyor’’ dedi.

Dal, okul ziyaretlerinin Denizli Milli Eğitim Müdürlüğüyle imzaladıkları, ‘’Mesleki Eğitim için iş birliği Protokolü’’ ile artarak devam edeceğini belirtti. 

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week