detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Candostu Platformu, Denizli de toplandı.

Candostu Platformu’nun düzenlediği organ bağışı konferansına, Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Nilgün Ök, Denizli Müftü Yardımcısı Kazım Tekkoyun, PAÜ Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.  Denizli Tekstil Giyim Sanayicileri Derneği’nin ev sahipliği yaptığı konferansta DETGİS Başkanı İsa Dal, Candostu Platformu hakkında bilgi verdi. Dal “Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ile Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği’nin 19 Aralık 2012’de protokol imzalayarak “Candostu Platformu” kuruldu.

DETGİS Y.K Başkanı İsa Dal ''Platformun amacı organ bağışı konusunda insanları bilgilendirmek, toplumda farkındalık yaratmak için toplantılar yapıp konferanslar vermek” dedi. Konferansa, Prof. Dr. Aydın Türkmen, Prof. Dr. Mahmut Çarin, Prof. Dr. Çağatay Aydın, TONKKD Başkanı Prof. Dr Uluğ Eldegez, Dr. Rahmi Baykan, TMHGF Y.K Başkanı Hüseyin Öztürk ve DETGİS Y.K Bşaknı İsa Dal konuşmacı olarak katıldı. 

TMHGF Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk ise Federasyon olarak kalıcı ve uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projesi yapmaya karar verdiklerini ve bu görüşmelerin sonucunda TONKKD Prof. Dr. Uluğ Eldegez ile görüşerek Candostum Platformu’nu kurduklarını söyledi. Prof. Dr. Uluğ Eldegez ise tek amaçlarının, Türkiye’deki organ bağışını en üst düzeye çıkarmak olduğunu belirtti. Eldegez Türkiye’deki organ bağışı, bölgelere göre organ bağışı dağılımı gibi konuları içeren bir sunum yaptı.
 
Konferansta bir böbrek nakli bekleyen ve kadavradan nakil yapılan 2 hasta ile görüntülü iletişim kurularak izleyenlere hastaların yaşadıkları birinci ağızdan dinletildi. Prof. Dr. Aydın Türkmen, Türkiye’de erişkinlerde her 7 kişiden 1’inin böbrek hastası ve 70 bin diyaliz hastası olduğunu, bu sayının her yıl 5 ila 10 bir arasında arttığını söyledi. Organ nakli konusunda insanların bilgilendirilmesi gerektiğini belirten Türkmen “2012 yılında 1200 beyin ölümü gerçekleşti. Bunlardan sadece 300 kişinin organlarını bağışladı, eğer hepsi organ bağışı yapsaydı 1200 kişiye böbrek ve karaciğer nakli yapabilirdik” dedi.   

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week