detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Candostu Organ Bağışı Kampanyası P.Ü Kongre ve Kültür Merkezinde yapılacak.

Organ bekleyen hastalara umut olacak, Candostu Platformu Denizli Lansmanı;
Pamukkale Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekeleşecek. 

Organ naklinin tüm detaylarıyla anlatıldığı ve katılımcılara doğru bilgilendirmelerin yapıldığı
tanıtım toplantıları daha önce, İstanbul da bir çok okul, işletme ve merkezde, Uşak da ve İzmir de gerçekleştirildi. 

Tarih: 24 Nisan 2013 Çarşamba

Başlama Saati: 10:45

Bitiş Saati      : 12:30


Candostu Platformu nedir?


Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde 22 binin üzerinde hasta hayatlarını sürdürebilmek için organ nakli bekliyor. 54 binin üzerinde insan ise diyaliz makinesine mahkum bir şekilde yaşıyor.Sayıları giderek artan bu insanlarımızın yaşam kalitelerinin yükseltilerek sağlıklı birer birey olmalarını sağlayacak kadavradan organ nakli ise ülkemizde organ bağışının toplum tarafından kabul görmesi ile doğrudan ilgili. Oysa, organ bağışı yapanların oranı Batı’da milyonda 25 iken, ülkemizde sadece milyonda 4,2 kişi düzeyinde. 75 milyona yakın bir nüfusa sahip Türkiye’de normalde yılda yaklaşık 2 bin kadavradan organ nakli olması gerekirken, hali hazırda bu sayı yaklaşık 300 dolayında. Bu rakamın makul düzeylere çıkması için ise on kat artması gerekiyor. Bu da ancak kamuoyunda organ bağışının gündeme gelmesi, doğru bilgilerin aktarılması, insanların kafasındaki soru işaretlerinin ve ön yargıların giderilmesi ile mümkün.
Çözüm üretmek, yapılacak bilgilendirme çalışmalarıyla toplumda farkındalık yaratarak hayati önem taşıyan bu konunun önemine dikkat çekmek amacıyla Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF) ile Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği (TONKKD) 19 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da bir protokol imzaladı ve “Candostu Platformu” kuruldu. Bu işbirliğiyle TONKKD’nin bilimsel katkısı, Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle TMHGF çatısı altında bulunan üye derneklere bağlı firmalar ve çevresel ilişkide bulunduğu kurum ve kişilere yönelik toplantı,konferans ve seminerler düzenlenerek bilgilendirme çalışmaları yapılacak.
Tekstil, hazır giyim, moda, deri ve deri konfeksiyon gibi Türkiye’nin istihdam yoğun sektörlerini ve yan sanayilerine bağlı dernekleri çatısı altında bulunduran TMHGF, organ bağışını her yönüyle bu hedef kitleye anlatacak. Ayrıca toplumda etkili kanaat önderlerinin katkı ve katılımıyla, radyo, televizyon, basın, internet ve sosyal medya gibi ileşitim araçları kullanılarak geniş kitlelere de ulaşılacak.

Bu çerçevede Candostu Platformu, yapacağı bilgilendirme çalışmalarıyla kadavradan
organ naklinin artırılması için organ bağışı konusunu en çarpıcı şekilde gündeme taşıyacak,
toplumun en uç kılcal damarlarına kadar yayarak; evlerde, işyerlerinde ve okullarda konuşulmasını,gündeme gelmesini sağlayacak.
Resmi rakamlara göre sayıları 22 binin üzerindeki organ bekleyen hasta ve 54 bin dolayındaki diyaliz bağımlısı için “Candostu Organ Bağışına Evet Platformu”nun yürüteceği çalışmalar ve elde edeceği başarı büyük önem taşıyor. Bu amaç doğrultusunda “Candostu”na vereceğiniz destek çok büyük anlam ifade ediyor.


Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week