detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü dolayısıyla Pamukkale'de yüzlerce kişi bornoz giydi.

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği'nin (DETGİS) geçen yıl ilan ettiği 6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü dolayısıyla Pamukkale'de bornoz giyme etkinliği düzenlendi. Pamukkale travertenlerinin önündeki etkinliğe Belediye Başkanı Yardımcısı Nilgün Ök, İl Emniyet Müdürü Zeki Bulut, Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, DETGİS Başkanı İsa Dal, protokol üyeleri, vatandaşlar ve çok sayıda lise ve üniversite öğrencisi katıldı.

Pamukkale travertenlerinin önünde toplanan yüzlerce kişi giydikleri rengarenk bornozlarla ilginç görüntüler oluşturdu. Protokol üyeleri takım elbiselerinin üzerine giydikleri beyaz bornozla dikkat çekerken, öğrenciler rengarenk bornozlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Pamukkale Üniversitesi öğrencileri 'En güzel bornoz Türk bornozu', 'Denizli bornozu çok farklı' gibi pankartlar açtı.

6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü ile ilgili açıklama yapan DETGİS Başkanı İsa Dal, Türk havlu ve bornozunun 400 yıllık bir geçmişi olduğunu söyledi. Türk havlu ve bornozunun Denizli'yle birlikte tekrar ön plana çıktığını belirten Dal, şöyle konuştu: "Biz havlu ve bornozu tekrar eski günlerine kavuşturmayı planlıyoruz. Dünyada 22 milyon Türk bornozu ve 350 milyon Türk havlusu satılıyor. Biz bu oluşmuş ciddi tanıtımı 6 Mart tarihi itibariyle duyurmak ve tescillemek için bir araya geldik. Önceliği öğrencilerimizin bornoz giymesine verdik. Çünkü Türk havlu ve bornozu onların geleceği. Asıl olarak tekstil onların geleceği. Onlar için büyük bir anlam taşıyor. Onların geleceğe daha iyi bakmalarına, 400 yıllık bir mirası burada sürdürdüklerini görmüş oluyoruz. 6 Mart'ın genel anlamda 1 milyar dolar ifade ettiğini söyleyebilirim"

Türkiye'nin havlu ve bornozu ile değil Ege pamuğuyla da dünyada tanındığını belirten İsa Dal, şunları söyledi: "Pamuk deyince aklımıza Pamukkale geliyor. Biz bu çağrışımları ortak olarak bir yerde vurgulamak istedik. Pamukkale bizim için çok önemli. Pamukkale Türkiye'nin ve Denizli'nin bir markası. Türk havlu ve bornozu da dünyada tanınıyor. Dünyada çok fazla tanınan ürünümüz yok. Tanınan ürünlerimizden bir tanesi 400 yıllık tarihiyle bornoz ve havlumuz."

Pamukkale travertenlerinde aralarında protokol üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişi, '6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü' yazılı pankartla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week