detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Mesleki Eğitim İçin İşbirliği

Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı  İsa DAL ve Yönetim Kurulu Üyelerinden Mustafa Koltuksuz ve Esra Kasapoğlu Ünlü, Denizli de Tekstil Sektörü ve Mesleki Eğitim tercihinin yoğunlaşması için Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Mehmet Kıvrak,  Sema Abdurrahman Karamanlıoğlu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Müdürü Levent Kaya, Yunus Emre Ticaret Meslek Lisesi Müdürü İbrahim Olkun ve Denizli İl Özel İdaresi 75. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü İbrahim Ertan Aktaş ile bir araya geldiler.

Gerçekleşen toplantı da, öğrencilerin Mesleki Eğitim veren okullara olan tercihlerinin azlığı ve yanlış yönlendirilmesi ortak görüş olurken, konu ile ilgili Denizli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Kıvrak; ‘Sorunun ana nedenlerini tam olarak biliyoruz, çocuklarımız tercih noktasında yanlış yönlendiriliyor. Ailelerin ciddi mana da bu konuda bilinçlendirilmesi gerek’ dedi.  Bilhassa fabrika sahibi iş adamlarımızın öğrencilerimizle bir araya gelip, çocuklarımızın alacağı mesleki eğitimle hayata atıldıklarında ne kadar rahat edeceklerini, iş bulma konusunda ki sıkıntıların kulaktan dolma bilgilerle değil, iş hayatının içindeki büyükleriyle birebir mütalaa etmesi gerektiğinin altını çizen Kıvrak, ‘Bizler bu konuda elimizden geleni yapıyoruz. Ancak yeni başlattığımız bir kampanya ile bütün Sivil Toplum Kuruluşları ile bir araya gelerek bu derdimizi anlatmaya çalışacağız, piyasanın arz ve talep oranlarını görmek istiyoruz. Bu konuda DETGİS ile iş birliği yapmamız  bizim için en önemli adımlardan biridir’ şeklinde konuştu. Bu nokta da değerlendirilebilecek etkinliklerden en önemlilerinin İş adamlarının okullara misafir edildiği ‘Kariyer Günleri’ ve öğrencilerin fabrika ve iş yeri ziyaretleriyle, mezun olduklarında yapacakları işi birebir görme fırsatını yakaladıkları geziler dikkati çekiyor. Ayrıca öğrenci velileriyle yapılacak ve aynı zaman da herkese açık olacak Sempozyum ve aktivitelerle ailelerin bu konuda doğru bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Toplantı da DETGİS Başkanı İsa DAL ve Yönetim Kurulu Üyelerinin ortak fikirleri olan okul ziyaretleri ve söyleşiler yanında, seçilecek bir kaç öğrencinin İş adamlarımızın sponsorluğunda ya da Oda ve Birliklerin desteği ile düzenlenen sektörel fuarlara götürülmesinin, öğrencinin ufkunun genişlemesi ve geleceği daha net görmesi açısından büyük önem teşkil ettiği vurgulandı. Gerçekleşecek tecrübe paylaşımı toplantıları ile öğrencilerinde sorunlarını ve sıkıntılarını iş adamlarına rahatça aktarabileceği bir ortam oluşturulması hedefleniyor. Konunun bir başka açısını vurgulayan DETGİS Başkanı İsa DAL, Ön lisans mezunu öğrencilerin de askerlik ve iş hayatında ki kıdemlerinin aynı olmasının çok büyük önem teşkil ettiğini belirterek ‘bu konu da yapılması gerekenler için bağlı bulunduğumuz Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ile birlikte bir çalışma yapıp Bakanlığımıza teklifte bulunabiliriz. Bir mühendis ile meslek lisesi mezunu bir öğrencimiz aynı değeri görebilmeli. Beyaz yakalı çalışan ihtiyacı kadar, fabrikasında çalıştığı makinenin bütün işleyişinden anlayan, arıza anında aldığı eğitimle tamiratını ve bakımını yapabilen  çalışanlara da ihtiyaç var’ dedi. Dal, ‘ daha önce gerçekleştirdiğimiz meslek lisesi ziyaretleri ve söyleşilerde bu konuyu birebir yaşadık. Bilhassa Tekstil Sektörü adına öğrencilerimize mezun olduğunuz da Tekstil bölümünde okumak isteyen kaç kişi var dediğimizde yalnızca bir öğrencimizin el kaldırması bizleri çok şaşırtmış ve üzmüştü. Ama aynı gün öğrencilerle yaptığımız görüşme ve anlatımlarımızla, bir sonraki sene aynı okuldaki tercih sayısının 160 çıktığını gördük. Biz DETGİS olarak bu konuda yapılacak bütün çalışma ve organizasyonlar da varız’ şeklinde konuştu. 

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week