detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
Moda ve hazır giyim sektörü Halkbank kredileriyle büyüyecek

Halkbank, tekstil, moda ve hazır giyim alanlarında faaliyet gösteren sektörel ve bölgesel dernekleri tek çatı altında toplayan Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF) ile KOBİ İşbirliği Protokolü imzaladı. Halkbank, protokol ile TMHGF üyelerine mal alımından yatırım finansmanına kadar her alanda destek sağlayacak. Dernek üyeleri kredilerden uygun faiz ve esnek ödeme seçenekleriyle faydalanabilecek. Protokol kapsamında üye firmalara aylık eşit taksitli TL kredilerde yüzde 0,90’dan, YP kredilerde ise yüzde 4,50’den başlayan avantajlı faiz oranları uygulanacak.

 Tekstil ve hazır giyim sektörünün Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasındaki (GSYİH) payının yüzde 10 olduğunu belirten Halkbank KOBİ Pazarlama-2 Daire Başkanı Kıvanç Acar şunları ifade etti:

 “Bugün büyük oranda ihracat odaklı olan Türk tekstil ve hazır giyim sektörü dünyanın altıncı büyük hazır giyim ihracatçısı konumunda bulunuyor. Mevcut kapasitesi yurtiçi talepten son derece fazla olan sektör, yaklaşık 30 milyar dolarlık üretim değerinin 20 milyar dolarlık bölümünü ihraç ediyor. Üretim ve istihdamdaki ağırlığıyla ülke ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan Türk hazır giyim sektörü, Avrupa Birliği ülkelerine ihracatta Çin’in ardından ikinci sırada geliyor. Protokol kapsamında ülkemizin bu değerli sektörüne esnek geri ödeme imkânları ile komple yeni yatırım ve yenileme, modernizasyon, renovasyon, sınıf yükseltme ve enerji verimliliği gibi çevreye duyarlı çalışmalar için yatırım kredisi imkânı sunacağız. Ayrıca uygun koşullarla işletme kredisi ve gayri nakdi kredi kullandıracağız.”

 Acar, KOBİ bankacılığı alanındaki bilgi birikimi ve tecrübelerini vurgulayarak “Sektöre ve firmaya özel desteklerimiz sayesinde KOBİ’lere finansal destek sağlama ve vizyonlarını genişletme anlamında önemli çalışmalara imza atıyoruz. Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu ile imzaladığımız protokol de bu anlamda son derece değerli. Halkbank olarak yaptığımız bu protokolle ülkemiz ihracatına, istihdamına, üretimine katkı sağlayan tekstil ve hazır giyim sektörüne azami destek sağlayacağız” dedi.

 Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öztürk ise KOBİ bankacılığının lideri Halkbank’la çözüm ortaklığı çerçevesinde işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını dile getirerek, “Tekstil ve hazır giyim ülkemizde dış ticaret fazlası veren en önemli sektörler arasında yer alıyor. Resmi kayıtlara göre 900 bin dolayında kişiye istihdam sağlayan sektörümüz, yıllık yaklaşık 50 milyar dolarlık işlem hacmiyle ve toplam değeriyle ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde KOBİ ağırlıklı ve yatay yapılanan sektörümüz, büyük oranda öz kaynaklarıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Bu çerçevede ‘Üreten Türkiye’nin Bankası’ Halkbank ve Türkiye’nin üreten sektörü tekstil ve hazır giyimin çatı kuruluşu olan TMHGF işbirliğinin büyük önem taşıdığına inanıyorum” diye konuştu.TMHGF Başkanı Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü; “Sektörümüz yatırım ve işletme finansmanı ihtiyaçlarını bundan böyle Halkbank ağırlıklı götürecek. Sektör üyesi firmalar, Halkbank ile yürütülecek çalışmalarda ihtiyaçlarını bire bir belirleyecek. Böylece firmalarımıza terzi misali, özel esnek finans ve esnek ödeme koşulları sunulacak.”

 

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week