detgis logo
eturkiye
eturkiye
emevzuat
resmi gazete
egenelge

misyonvizyon
DETGİS mucitleri Smart - Tex 2012 de

Farklı Ülkeler de ki enstitüler de faklı icatlar yapan firmaların buluştuğu Smart-Tex 2012 buyılGoethe ve Schiller gibi ünlülerin yaşadığı Almanya’nın Weimar kentinde gerçekleştirildi.

Yedi Ülkeden toplam 36 katılımcıyla ( Belçika 2, Çek Cumhuriyeti 1, Fransa 5, Almanya 19, İtalya 1, İspanya 1,Türkiye 7) gerçekleşen Smart-Tex 2012’  de İnşaat tekstili, hastane tekstili, jeo tekstiller gibi sahalarda üretim yapan firmalarla görüşmeler gerçekleştirildi. Akıllı elbiseler ve teknik tekstil de kullanılan elyaflar, ledli güvenlik kıyafetleri gibi Türkiye de henüz uygulaması olmayan Medikal Tekstil Teknolojileri üzerine görüşmelerin ve incelemelerin yapıldığı bu buluşmaya Türkiye den DETGİS Yönetim Kurulu Başkanı ve İsa Dal, Yönetim Kurulu Üyelerinden Mustafa Koltuksuz, Teks. Müh. Cevat Akçil ve  Teks. Müh. İlkay Acar ile Pamukkale Üniversitesi Beyin Cerrahı Prof. Dr. Erdal Coşkun katıldılar.

Farklı teknolojilerin kullanılmasıyla yapılan özel anti bakteriyel tekstil ürünlerinin tetkiklerinin yapıldığı, Tıp alanında ve diğer sanayi, inşaat sektöründe akıllı tekstil uygulamalarına odaklanan bu ağın yenilikçi üyelerinin yaptığı sunumlardan ilham alınan atölye çalışmaların da gelecekte yapılacak işbirliklerinin temeli atıldı.

Askeri alanda kullanılan ve sadece bir gömlek ağırlığında olan ultra hafif kurşun geçirmez yeleklerin ilgi çektiği buluşmada, Denizli de üretilen ev tekstilinin yanında yüksek katma değerle üretimine geçilebilecek ileri teknoloji ürünlerinin tespiti yapıldı. Halı Konsept Teppichfabrik, Münchenbernsdorf ve Thorey Gera Textilveredlung’nın (tekstil terbiye fabrikası) ziyaretlerinin gerçekleştiği program da teknik tekstil uygulamalarını bire bir inceleme fırsatı bulan DETGİS Yönetimi, toplam iki gün süren temaslar da,  2013 yılında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenecek Teknik Tekstiller fuarında, 50 Ülke, 500 Enstitü  ve 55 bin şirketin üyesi olduğu bir oluşum olan ‘’Bavyera İnsiyatifi’’  Avrupa İşbirliği ünitesi ile karşılıklı heyet görüşmeleri yapma konusunda anlaşmaya vardı. 

Duyurular

duyuru Sosyal Medya hesaplarımızı takip edin...

Etkinlikler

etkinlik DFW - Denizli Fashion Week